Predstavujeme trénerov CJHL - Tibor Tartaľ, tréner HK Mládež Michalovce

03.08.2016
Uverejnil: Administrator
Prečítané: 5430x

Prinášame vám prvú časť predstavovania trénerov účastníkov ligy. Ako prvého sme oslovili trénera HK Mládež Michalovce Tibora Tartaľa.

Ako si spomínate na svoje hokejové začiatky? Kto vás priviedol k hokeju a kde ste urobili prvé hokejové kroky?

K hokeju ma priviedol môj otec. Svoje prvé hokejové kroky som robil na zamrznutej vodnej nádrži Delňa v Prešove.

Ako sa vyvíjala vaša hokejová kariéra? Čo považujete za svoj najväčší úspech v hráčskej kariére?

Počas seniorskej hráčskej kariéry som pôsobil v prvej slovenskej hokejovej lige. Nezískal som žiaden titul, preto by som asi za vrchol svojej kariéry považoval to, že som reprezentoval Slovensko na Zimnej svetovej univerziáde v Taliansku v roku 2013. Tiež si vážim to, že som bol kapitánom mužstva v rodnom Prešove.

Kedy ste začali s trénovaním? Plánovali ste sa stať trénerom už počas aktívnej hráčskej kariéry? Kde ste ako tréner pôsobili?

Popri hokeji som vyštudoval FTVS UK v Bratislave, špecializáciu trénerstvo a tak už popri hokeji a počas štúdia som začínal ako asistent v Ružinove pri Tomášovi Dostálovi pri kategórii U12 a Jožkovi Pethöm pri U20. Po ukončení štúdia som popri hráčskej kariére v Topoľčanoch pôsobil 3 roky ako hlavný tréner U12 a U10. Neskôr ako tréner U12 v rodnom Prešove. Potom prišlo pôsobenie v Rusku, najskôr ako hlavný tréner pri kategórii U12 a potom ako asistent trénera v Ruskej juniorskej hokejovej lige MHL B.

Máte nejaký trénersky vzor? Aký štýl hokeja ako tréner preferujete?

Mojimi trénerskými vzormi sú Anatolij Tarasov, Dmitrij Kvartalnov a Marcel Ozimák. Preferujem hokej, aký sa momentálne vo svete hrá, a teda silový a technický hokej vo vysokej rýchlosti.

Najkrajší moment vašej doterajšej trénerskej kariéry?

Stále som ešte mladý, začínajúci tréner, takže verím, že tie najkrajšie trénerské chvíle ma ešte len čakajú. Verím, že vo svojej kariére zúžitkujem nadobudnuté skúsenosti z môjho pôsobenia v Rusku, v MHL B a následne v hokejovej škole Sergeja Sujarkova. Tam som sa veľa naučil od trénerov CSKA Moskva, Dinama Moskva, či Jaorslavľu.

Čo by ste ako tréner chceli dosiahnuť? Máte nejaký trénerský sen?

Trénersky sen? Chcel by som sa presadiť ako tréner v niektorej z popredných európskych líg. Rád by som tiež viedol juniorský národný tím na Majstrovstvách sveta. Ďalším mojím snom je mať vlastnú hokejovú školu.

S akými cieľmi vstupujete do Karpatskej mládežníckej hokejovej ligy?

Do súťaže vstupujem s cieľom vyhrať čo najväčší počet zápasov a byť v nej úspešný.

Myslíte, že takáto medzinárodná súťaž môže mladým hráčom pomôcť v ich hokejovom raste?

Ja osobne som sám zvedavý a plný očakávaní. Čo hráčom táto súťaž dá, môžeme hodnotiť až po sezóne. Ale verím, že každý zápas v medzinárodnej konfrontácii dá hráčom dôležitú hernú prax a skúsenosti.


KRÁTKY DOTAZNÍK

Najlepší hráč všetkých čias: Sergej Fiodorov
Najlepší hráč súčasnosti: Sidney Crosby
Najobľúbenejší hokejový tím: Detroit Red Wings
Najobľúbenejší šport (okrem hokeja): tenis
Najobľúbenejší športovec/športovkyňa: Michael Jordan

Zdroj: redakcia cjhl.eu.

Hore