Rozhovor s Cristi Munteanuom, trénerom klubu Gladiators Dunarea Galati

28.07.2016
Uverejnil: Administrator
Prečítané: 3724x

Viacero slovenských hráčov pôsobilo či pôsobí v Rumunsku. Avšak o tamojšom hokeji sa u nás vie pomerne málo, o tom mládežníckom takmer nič. O tom, ako aj o klube Gladiators Dunarea Galati, sa s nami porozprával tréner Cristi Munteanu.

Môžete nám priblížiť, aká je organizácia mládežníckeho hokeja v Rumunsku?

V Rumunsku je okolo 20 klubov, ktoré majú mládežnícke a juniorské kategórie. Muži, ženy, aj kategórie U20, U18 a U16 hrajú národné majstrovstvá organizované FRHG (Rumunská federácia ľadového hokeja). Čo sa týka 14 ročných a mladších, všetky úrovne majú vlastný spôsob organizácie súťaží. Najsilnejšia je THL (Transilvánska hokejová liga), ktorá mala v uplynulej sezóne v kategórii U12 9 tímov a v kategórii U14 7 tímov. V blízkej budúcnosti očakávame výraznejší rozvoj hokeja v krajine. Je tu silná podpora klubov zo strany FRHG i IIHF. Tiež je naplánovaná výstavba niekoľkých nových hokejových arén.

A čo váš klub Gladiators Dunarea Galati?

O našom klube môžem povedať, že je veľký. Celkovo zastrešuje 14 športov. Najväčším a najdôležitejším v tejto štruktúre je práve hokej, v ktorom máme registrovaných približne 200 hráčov. S hrdosťou môžeme povedať, že náš seniorský tím vyhral ostatné dve rumunské majstrovstvá a v blížiacej sa sezóne 2016/2017 sa prvýkrát predstaví v MOL Lige. Náš juniorský tím U16 hral finále a tímy U14, U12, U10 štartovali v Transilvánskej hokejovej lige. K rozvoju nášho klubu tiež prispieva dobrá spolupráca s klubmi z moldavského Kišiňova.

Bola v klube spokojnosť s výsledkami, ktoré vaše tímy dosiahli v uplynulej sezóne?

Ako som sa už zmienil, nečakane sme získali dva tituly, ktoré vyzdvihli šport v našej komunite. Možno sme práve teraz druhý najpopulárnejší šport v meste.

Ako vyzerá príprava na ďalšiu sezónu vo vašom klube?

Keďže náš “A” tím sa pripravuje na prvú sezónu v MOL lige a družstvo U16 bude štartovať v KMHL, snažíme sa zlepšovať. Do klubu prichádza nový šéftréner Július Penzeš. Seniorský tím sa posilnil o niekoľkých zahraničných hráčov (z toho 5 Slovákov), čo nám určite môže pomôcť v rozvíjaní našich zručností a úrovne ľadového hokeja. Možno nám stále chýba veľa, aby sme sa stali profesionálnym hokejovým klubom, ale budeme sa veľmi snažiť a sme pripravení tvrdo pracovať a učiť sa od našich partnerov.

Ako ste už sám spomenuli, v sezóne 2016/2017 bude váš tím U16 hrať v KMHL. Čo očakávate od tejto súťaže?

Nuž, ešte že vás máme! Byť medzi vami a užívať si hokej bude pre našich trénerov a juniorov veľká skúsenosť a výzva. Konfrontácia s družstvami z vyspelejších hokejových krajín určite napomôže zvýšeniu výkonnosti a úrovne našej U16. Zároveň je pre nás veľmi dôležité nadviazať nové priateľstvá, partnerstvá a vzťahy s klubmi v krajinách, v ktorých je
hokej rozvinutejší ako u nás.

V KMHL budete hrať proti tímom z Ukrajiny, Poľska, Maďarska a Slovenska… s akým umiestnením budete spokojní?

Uvedomujeme si, kde sme a dúfame, že každý jeden náš hráč zo seba vydá to najlepšie, aby sme boli čo najvyrovnanejším súperom pre ostatné tímy. Do tejto súťaže sme vstúpili preto, aby sme sa učili a rástli. Ako vysoko, uvidíme. Každému, kto je súčasťou našej súťaže (KMHL), prajem čo najlepší výkon a ohromné zážitky. Teším sa na vás a všetkým vám želám veľa šťastia.

Zdroj: redakcia cjhl.eu.

Hore