O Lige

Medzinárodná hokejová súťaž KARPATSKÁ MLÁDEŹNÍCKA HOKEJOVÁ LIGA (KMHL) vznikla v roku 2016. KMHL dáva svojim členom možnosť pravidelnej medzinárodnej konfrontácie, čím vhodne dopĺňa ich program v národných súťažiach. Liga je hraná turnajovým spôsobom, keď sa družstvá počas sezóny stretávajú na štyroch trojdňových turnajoch. 

Aktuálna sezóna, 2020/2021, je žiaľ poznačená pretrvávajúcou pandémiou koronavírusu. Súťaž sa tak odohráva formou národných/regionálnych kvalifikácií. Medzinárodné finále je plánované, ak to situácia dovolí, na záver sezóny.

Z histórie Karpatskej mládežníckej hokejovej ligy ...

Dňa 22.marca 2016 sa v Michalovciach uskutočnilo prvé oficiálne stretnutie zástupcov klubov z Michaloviec, Trebišova, Sanoku, Debrecínu, Miškolca a Novojavorivska. Na tomto stretnutí boli načrtnuté základné princípy fungovania súťaže. Krátko na to prejavil záujem o vstup do súťaže rumunský klub Dunarea Galati.

Po tomto stretnutí, na ktorom všetci účastníci prezentovali svoje predstavy, nabrali veci rýchly spád. Registrácia občianskeho združenia, tvorba reglementu súťaže a jeho následné odsúhlasenie klubmi, príprava webovej stránky a mnoho ďalších krokov nevyhnutných k realizácii projektu Karpatskej mládežníckej hokejovej ligy. Prvé kolo ligy sa uskutočnilo v dňoch 26. - 28. augusta 2016 v Trebišove (Slovensko)...

V prvej sezóne (2016/2017) malo v Lige zastúpenie 5 krajín. V súťaží štartovalo 6 družstiev kategórie U16 (rok nar. 2001/2002): HK Mládež Michalovce, MŠKM TREBIŠOV (Slovensko), DebMis Select (Maďarsko), HK Halycké Levy Novojavorivsk (Ukrajina), STS UKS Niedzwiadki MOSiR Sanok (Poľsko), Gladiators Dunarea Galati (Rumunsko). Historicky prvým víťazom Karpatskej mládežníckej hokejovej ligy sa stali hráči HK Halycké Levy Novjavorivsk.

Už v druhej sezóne došlo k rozšíreniu súťaže. V sezóne 2017/2018 sa v nej predstavilo celkovo 14 tímov v dvoch vekových kategóriách.

V kategórii U18 (rok nar. 2000/2001) to boli: HK Mládež Michalovce, MŠKM TREBIŠOV (Slovensko), HK Halycké Levy Novojavorivsk, SDYUSSHOR Charkov (Ukrajina), STS UKS Niedzwiadki MOSiR Sanok (Poľsko), Gladiators Dunarea Galati (Rumunsko) a HA Brumov-Bylnice (Česká republika).

Hráči narodení v rokoch 2002/2003 sa predstavili v kategórii U16. Aj v nej štartovalo 7 družstiev: SDYUSSHOR-2002 Charkov, Kryžynka-2003 Kyjev (Ukrajina), Debreceni Hoki Klub (Maďarsko), HK Mládež Michalovce (Slovensko), STS UKS Niedzwiadki MOSiR Sanok (Poľsko), Gladiators Dunarea Galati (Rumunsko) a HA Brumov-Bylnice (Česká republika). Z titulu sa tešili Halycké Levy (U18) a SDYUSSHOR-2002 Charkov (U16).

Aj sezóna 2018/2019 priniesla ďalšie rozšírenie. V najstaršej kategórii (U19) štartovalo 7 tímov, v kategórii U15 to bolo 12 tímov. Okrem týchto kategórii sa odohral aj trojkolový ROOKIE CUP, v ktorom sa predstavilo 7 družstiev. Táto sezóna priniesla ešte jednu zmenu. Prvýkrát sa v nej predstavilo družstvo z krajiny, ktorá nepatrí do regiónu Karpát. V kategórii U15 štartoval tím HC Ogre Juniors z Lotyšska. Zloženie divízii (hrubým sú vyznačení víťazi divízii):

"MEDVEDE": HK Halycké Levy Novojavorivsk, Kryžynka Kyjev, SDYUSSHOR Charkov (Ukrajina), STS UKS Niedzwiadki MOSiR Sanok, MMKS Podhale Nowy Targ (Poľsko), HK Mládež Michalovce (Slovensko), Gladiators Dunarea Galati (Rumunsko)

"ORLY": HK Halycké Levy Novojavorivsk, Kryžynka Kyjev, HC Legion Kaluš (Ukrajina), STS UKS Niedzwiadki MOSiR Sanok, MMKS Podhale Nowy Targ, Select Poland (Poľsko), HK Mládež Michalovce, MŠKM Trebišov (Slovensko), Debreceni Hoki Klub (Maďarsko), HC Ogre Juniors (Lotyšsko), HK Partizan Belehrad (Srbsko), Gladiators-Gloria Galati (Rumunsko)

"ROOKIE CUP": Sokol Kyjev (Ukrajina), STS UKS Niedzwiadki MOSiR Sanok (Poľsko), Kryžynka Kyjev (Ukrajina), Gladiators Select Team (Rumunsko), Debreceni Hoki Klub (Maďarsko), MMKS Podhale Nowy Targ (Poľsko), MŠKM Trebišov (Slovensko)

V sezóne 2019/2020 sa do súťaže zapojilo 25 tímov, ktoré reprezentovali 9 krajín. Liga prebiehala v dvoch divíziách, "ORLY" (U16) a "VLCI" (U14). V oboch boli družstvá rozdelené do dvoch skupín. Záverečné, finálové kolá sa žiaľ pre pandémiu koronavírusu nepodarilo odohrať. Liga tak prvýkrát nemala svojich Šampiónov. Vedenie ligy tak mohlo oceniť len víťazov jednotlivých skupín. V kategórii U16 to boli HK Halycké Levy Novojavorivsk (Ukrajina) a HK Mládež Michalovce (Slovensko). V U14 sa tešili poľské tímy STS UKS Niedzwiadki MOSiR Sanok a JKH GKS Jastrzębie-Zdrój.

Účastníci KMHL v sezóne 2019/2020

"ORLY": Kryžynka Kyjev (Ukrajina), HK Mládež Michalovce (Slovensko), MMKS Podhale Nowy Targ (Poľsko), Debreceni Hoki Klub (Maďarsko), KIRÁLYPINGVINEK Sf.Gheorghe (Rumunsko), HK Halycké Levy Novojavorivsk (Ukrajina), HK Partizan Belehrad (Srbsko), SDUSHOR Minsk (Bielorusko), MŠKM TREBIŠOV (Slovensko), STS UKS Niedzwiadki MOSiR Sanok (Poľsko), DVTK Jegesmedvék Miškolc (Maďarsko), SK CSKA Sofia (Bulharsko), "BALTU AINIAI" Kaunas (Litva)

"VLCI": SOKOL Kyjev (Ukrajina), MMKS Podhale Nowy Targ (Poľsko), Kryžynka-2007 Kyjev (Ukrajina), JKH GKS Jastrzębie-Zdrój (Poľsko), Olimpia Ploiesti (Rumunsko), CJHL Development Team,  Kryžynka-2006 Kyjev (Ukrajina), STS UKS Niedzwiadki MOSiR Sanok (Poľsko), Debreceni Hoki Klub (Maďarsko), HC Morski Vovky Odessa (Ukrajina), HK Mládež Michalovce (Slovensko), Automobilist Kyjev (Ukrajina)

KARPATSKÁ MLÁDEŽNÍCKA HOKEJOVÁ LIGA, o.z.

Občianske združenie „KARPATSKÁ MLÁDEŽNÍCKA HOKEJOVÁ LIGA, o.z.“ vzniklo v roku 2016 s cieľom vytvárať podmienky pre rozvoj ľadového hokeja v krajinách Karpatského euroregiónu. Svojou činnosťou sa chce predovšetkým zameriavať na podporu mládežníckeho hokeja v tomto regióne. Združenie chce svojim pôsobením tiež prispieť k prehlbovaniu medzinárodnej spolupráce medzi hokejovými klubmi na danom území.

Dňa 18.10.2017 Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) na svojom zasadnutí prijal občianske združenie Karpatská mládežnícka hokejová liga za registrovaného člena SZĽH.

Hore