Ako vznikla myšlienka Karpatskej mládežníckej hokejovej ligy

11.07.2016
Uverejnil: Administrator
Prečítané: 3330x

Dá sa povedať, že korene tohto projektu siahajú až do roku 2008, kedy sme(predajňa športových potrieb MULTI šport Michalovce) v spolupráci s HK Mládež Michalovce zorganizovali 1. ročník medzinárodného hokejového turnaja MULTI ŠPORT CUP.

Celé to začalo žiadosťou vedúceho družstva michalovských piatakov (hráči nar. v rokoch 1997/98), Maroša Solenského, o podporu turnaja, ktorý sa chystali zorganizovať. Po sponzorskej výpomoci pri organizácii 1. ročníka sme sa rozhodli od roku 2009 zastrešiť turnaj aj po organizačnej stránke.

Naším spoločným cieľom bolo umožniť chlapcom konfrontáciu predovšetkým so zahraničnými súpermi, ako aj s kvalitnými slovenskými tímami. A tak v priebehu nasledujúcich piatich rokov zavítali v auguste do Michaloviec mladí hokejisti z Čiech, Bieloruska, Ukrajiny, Poľska, Maďarska, Rakúska, Rumunska, ale aj popredné slovenské tímy ako Slovan Bratislava či HKM Zvolen. Verím tomu, že aj tieto zápasy s kvalitnými súpermi dopomohli rozvoju hokejového majstrovstva michalovských chlapcov a hráči ako Samuel Solenský, Pavol Regenda,

Samuel Koziot, Dominik Verbický, Tomáš Tkáčik či Erik Želinský sa následne dokázali presadiť v kvalitnejších kluboch či mládežníckych reprezentáciach Slovenska.

Po piatich ročníkoch turnaja, keď chlapci dovŕšili dorastenecký vek, sme sa rozhodli pokračovať v tradícii turnaja s kategóriou hráčov narodených v rokoch 2001/2002. O dôležitosti konfrontácie našich hráčov so zahraničnými súpermi nás presvedčil aj fakt, že počas osemročnej histórie turnaja mal len jediného slovenského víťaza. Preto sme začali rozmýšľať nad možnosťou pravidelnej konfrontácie v priebehu celej sezóny. A tak vlastne vznikla myšlienka založenia medzinárodnej ligy.

Tento nápad som prebral so svojím priateľom Olegom Mollerom, skúseným ukrajinským hokejovým funkcionárom, ktorý už niekoľko rokov žije na Slovensku. Jemu sa táto myšlienka tiež zapáčila. Po pozitívnych reakciách z ukrajinského Novojavorivsku, ako aj z Poľska (Sanok) a Maďarska (Debrecen), sa ukázalo, že realizácia tejto myšlienky by mohla byť reálna.

Dňa 22.marca 2016 sa v Michalovciach uskutočnilo prvé oficiálne stretnutie zástupcov klubov z Michaloviec, Trebišova, Sanoku, Debrecenu a Novojavorivska. Na tomto stretnutí boli načrtnuté základné princípy fungovania súťaže. Krátko po tomto stretnutí prejavil záujem o vstup do súťaže rumunský klub Dunarea Galati, ktorý sme na základe súhlasu všetkých klubov prijali do súťaže.

Po prvom stretnutí, na ktorom všetci účastníci prezentovali svoje predstavy, nabrali veci rýchly spád. Registrácia občianskeho združenia, tvorba reglementu súťaže a jeho následné odsúhlasenie klubmi, príprava webovej stránky a mnoho ďalších krokov nevyhnutných k realizácii projektu Karpatskej Mládežníckej Hokejovej Ligy.

Autor a foto: Jaroslav Kločanka, prezident KMHL

Hore