U16: Rozhovor s trénerom šampiónov

15.05.2018
Uverejnil: cjhl
Prečítané: 943x

Oleksandr Panchenko, tréner tímu SDYUSSHOR-2002 Charkov, víťaza Karpatskej mládežníckej hokejovej ligy kategórie U16 v sezóne 2017/2018...

 

Pred niekoľkými týždňami skončila sezóna KMHL. Dominoval v nej tím pod tvojim vedením, očakával si v úvode sezóny takýto vývoj?

Úprimne povedané, víťazstvo som očakával. Prinajmenšom môžem povedať, že sme na to boli pripravení, svedomito sme sa na sezónu pripravovali.

Ako hodnotíš túto sezónu? Naplnili súboje v KMHL tvoje očakávania?

Bola to pre môj tím veľká skúsenosť, ale do budúcej sezóny očakávam zlepšenie športových zručností ostatných účastníkov súťaže.

Tvoji hráči dominovali tiež v individuálnych štatistikách. Aké je tajomstvo vášho úspechu?

Úspech tímu je postavený na hernej disciplíne. Tá pomáha hráčom ukázať ich najlepšie individuálne schopnosti, ktoré vedú k dobrému výkonu a úspechu družstva ako celku. Teda ak to zhrniem, našou pýchou je naša tímová disciplína.

Sergej Poimanov sa stal absolútnym a neohrozeným lídrom hráčskych štatistík. Strelil viac gólov ako druhý a tretí najlepší strelec Ligy dohromady. Je rodeným strelcom, alebo sa spoločne venujete rozvoju jeho streleckých schopností v tréningu?

Nemôžem, ale musím vziať na vedomie Sergejov prirodzený talent strelca. Je však známe, že len tvrdá práca z nás robí to, čím sme. Dúfam, že bude ďalej, deň čo deň, rozvíjať svoje zručnosti.

Tvoj tím počas troch kôl nenašiel premožiteľa, ale v záverečnom kole stratil až 4 body. Bola za tým strata koncentrácie, keďže vás už na prvom mieste nemohol nikto ohroziť?

Mojim hlavným cieľom pred záverečným kolom bolo udržať chlapcov motivovaných. Bolo to oveľa ťažšie ako počas úvodných troch kôl, a ešte ťažie po našej výhre nad Michalovcami, ktorá definitívne potvrdila naše prvenstvo. Udržať v tíme "chladné hlavy" je výzva pre každého trénera a je to tiež súčasť hry.

 

Počas štyroch kôl KMHL ste precestovali takmer 6000 kilometrov...

Musíme mať na pamäti, že Ukrajina je jedna z najväčších krajín v Európe a rovnaké vzdialenosti prekonávame aj pri cestovaní v našej domácej súťaži. Ale niekedy to bolo predsa len o niečo ťažšie ako zvyčajne, ale naučili sme sa s tým žiť.

Ako ste cestovali? Ako chlapci trávili to nekonečné cestovanie?

Zvyčajne sme cez Ukrajinu cestovali vlakom a cestu do hostiteľských krajín sme dokončili autobusom. Chlapci robili to, čo cestujúci ľudia zvyknú robiť, užívali si výhľady z okna a zabávali sa, nič špeciálne.

Ako bude v Charkove vyzerať príprava na novú sezónu?

Koncom mája začne hráčom voľno, ktoré bude trvať mesiac a pol a každý ho môže využiť po svojom, hlavne na obnovu síl a relax. Spolu sa opäť stretneme v polovici júla, predstavíme si plány na blížiacu sa sezónu, hráči podstúpia zdravotné prehliadky a začneme s tréningom.

Medzi koncom jednej sezóny a začiatkom prípravy na tu ďalšiu zvyčajne nebýva veľa času. Aké sú tvoje plány na tieto chvíle oddchu?

Každý z nás bude oddychovať po svojom. Hlavným cieľom odpočinku je odpočinok, tak to urobme správne!

Hore